XVII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

W BIAŁYMSTOKU 11.11.2017

Medal

W tym roku pragnęliśmy, by zamiast tak powszechnych medali, zaskoczyć uczestników formą pamiątki zdecydowanie ciekawszą i niespotykaną.

A mając na uwadze fakt, iż w tym roku, order Virtuti Militari obchodzi 225 rocznicę ustanowienia, co czyni go najstarszym ! odznaczeniem wojskowym przyznawanym na świecie, chcieliśmy, aby pamiątką została jego replika. Przed Wami zatem Krzyż Kawalerski Orderu Wojennego Virtuti Militari III klasy.

Awers – przód
Odznaka w kształcie krzyża równoramiennego o ścisłych wymiarach: 45 mm, co jest zgodne z Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10.11.1992 r. dla krzyża tej klasy.

Ramiona krzyża emaliowane w kolorze czarnym. Po środku na złotej tarczy otoczonej emaliowanymi na zielono liśćmi wawrzynu, znajduje się biało emaliowany orzeł w kształcie z roku 1792, trzymający w szponach królewskie berło i jabłko.

Rewers – tył
W okrąg został wpisany herb miasta Białegostoku, którego żółte i czerwone tło zostało ręcznie pomalowane.

Odznakę zdobi ciemnoniebieska baretka ozdobiona dwoma biegnącymi dwustronnie pionowo czarnymi pasami, za pomocą której mocowana jest do garderoby.

Każda odznaka zostanie wręczona w eleganckim, welurowym etui w czerwonym kolorze.

Jako, że fotografowany egzemplarz jest prototypem, w wersji końcowej stop metalu będzie dodatkowo galwanizowany, co zapewni mu piękny połysk, zaś sama baretka (taśma) będzie blisko o połowę dłuższa. Na potrzeby utkania wzorca, część niestety musiała zostać po prostu ucięta.

Za pomoc w wykonaniu zdjęć w wysokiej rozdzielczości dziękujemy specjalistom z zaprzyjaźnionej firmy – KSENS ,specjalizującej się w fotografii produktowej i filmach reklamowych.

Pomysłodawcą i autorem projektu jest Krzysztof Skowera z Pędziwiatr – Podlaskie Centrum Biegowe.